Przystosowanie strychu do potrzeb mieszkalnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową oraz zmniejszyć straty energii powodowane przez źle ocieplony dach. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed rozpoczęciem prac oraz jakie rozwiązania i materiały wybrać, by osiągnąć zamierzony efekt podpowiadają eksperci kampanii „Energooszczędność w moim domu”.

Dodatkowa powierzchnia mieszkalna, szczelny i ciepły dach oraz więcej światła dziennego to najważniejsze korzyści, jakie zyskujemy na adaptacji poddasza. Decyduje się na nią coraz więcej osób, ponieważ dzięki adaptacji możemy istotnie poprawić swoje warunki mieszkaniowe i standard energetyczny domu. Proces adaptacji poddasza należy rozpocząć od przemyślenia naszych oczekiwań, a także zakresu prac oraz sporządzenia kosztorysu. Musimy sprawdzić, czy wysokość poddasza jest odpowiednia (minimum 2 - 2,5 m) oraz zdecydować, czy mają się tam znajdować tylko pokoje, czy także kuchnia i łazienka? Jakie media musimy w związku z tym doprowadzić na poddasze? Czy będziemy kłaść nową podłogę, czy tylko ją odnawiać? Powinniśmy także zasięgnąć opinii dekarza, który sprawdzi w jakim stanie jest konstrukcja dachu, co wystarczy naprawić, a co należy wymienić. Kontroli wymaga również instalacja elektryczna. Musimy sprawdzić w jakim jest stanie, czy można do niej podłączyć nowe pomieszczenia na poddaszu i czy nie spowoduje to przeciążenia. Gdy mamy już przemyślaną koncepcję modernizacji, spisany zakres i harmonogram prac, sporządzony kosztorys oraz odłożony niezbędny budżet, czas udać się do urzędów po wymagane pozwolenia.

W zgodzie z procedurami administracyjnymi
Na początku warto sprawdzić jakie pozwolenia powinniśmy otrzymać, aby remont przeprowadzić zgodnie z lokalnymi przepisami. Standardowo potrzebna jest zgoda właściciela lub wszystkich właścicieli budynku, wspólnoty lub administracji, zgoda na zmianę sposobu użytkowania poddasza oraz zgoda na zaplanowane prace remontowe. Czasami adaptacja poddasza wymaga modyfikacji konstrukcji dachu oraz instalacji okien połaciowych. Wówczas wymagane jest pozwolenie na budowę. Gdy dotyczy to poddasza w budynku zabytkowym, konieczna jest również zgoda konserwatora zabytków. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy uzyskać w urzędzie gminy warunki przebudowy lub dostosować się do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a następnie sporządzić projekt architektoniczno-budowlany i dołączyć do niego inne wymagane przez lokalny urząd zezwolenia oraz uzgodnienia. Komplet dokumentów składa się w starostwie powiatowym, które na ich rozpatrzenie ma maksymalnie 30 dni. Jeśli urząd nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, już po miesiącu można rozpocząć prace budowlane. Przed ich rozpoczęciem warto jeszcze rozważyć zatrudnienie kierownika budowy, a w szczególnych przypadkach, również inspektora nadzoru inwestorskiego. Po zakończeniu prac powinniśmy uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz zgłosić lokal lub zmianę powierzchni w ewidencji gruntów i lokali. W sądzie rejonowym dla nowego lokalu powinniśmy założyć księgę wieczystą lub zgłosić zmianę do księgi, jeśli poddasze jest częścią istniejącego lokalu.

Odpowiednie materiały…
Prace zaczynamy od wzmocnienia lub przebudowy konstrukcji dachu, jeżeli zachodzi taka konieczność, przedłużenia pionów instalacyjnych, naprawy podłóg oraz montażu okien dachowych. Architekt pomoże nam rozplanować okna tak, aby dobrać ich liczbę i wielkość. Sami możemy się przekonać jak poddasze będzie doświetlone przy pomocy bezpłatnego symulatora poddasza 3D znajdującego się na stronie. Powinniśmy jednak wiedzieć, że większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Przy wyborze okien należy także wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej. Gdy jest on mały, bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast przy dachach stromych, wręcz przeciwnie – te krótsze. Dobierając okna nie należy kierować się rozstawem krokwi, gdyż wystarczy kilka zmian, aby praktycznie w każdej konstrukcji więźby dachowej zamontować okno. „Pierwszą, podstawową zasadą doboru okien do pokoi na poddaszu jest wielkość powierzchni przeszklenia, która powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi. Na poddaszu okna dachowe mogą pełnić funkcję doświetlającą, gdy w pokoju mamy również okna fasadowe, lub głównego źródła światła dziennego. Od tego też zależy ich usytuowanie. W przypadku okien doświetlających, mogą być one umieszczone wysoko. Gdy zaś są głównym źródłem oświetlenia, ich dolna krawędź powinna być nie wyżej niż około 100 cm od podłogi. Takie usytuowanie pozwala na swobodną aranżację przestrzeni, łatwe otwieranie okien, a także swobodne korzystanie z rolet.

… ograniczą straty energii…
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów i grubości izolacji dla ocieplenia i zabezpieczenia dachu, skosów, ścian i sufitu. Nawet najbardziej nowoczesny i wydajny system ogrzewania nie sprawdzi się, jeśli ciepło będzie uciekać z poddasza na zewnątrz domu przez źle zaizolowany dach. W takim przypadku straty ciepła (uciekającego przez dach) mogą wynieść nawet 30% całkowitych strat ciepła w domu jednorodzinnym. „Aby znacząco obniżyć koszty ogrzewania poddasza zapewniając jednocześnie jego mieszkańcom komfort termiczny należy ułożyć na dachu 35 cm wełny skalnej w dwóch warstwach. W przypadku ścian rekomendowana przez nas izolacja wykonana na bazie wełny skalnej wynosi około 25 cm. Co istotne, ta inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie i pozwala cieszyć się ciepłym poddaszem zimą, a chłodnym latem.

… i doświetlą ciemną przestrzeń
Dostęp naturalnego światła do pomieszczeń, w których mieszkamy ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Opinię tą podziela 45% Polaków biorących udział w badaniu realizowanym w ramach kampanii „Energooszczędność w moim domu”. Dlatego prowadząc adaptację poddasza należy pamiętać również o jego prawidłowym oświetleniu. Dobrze zaprojektowane i wykonane wnętrze wykorzystuje maksymalnie dużo światła dziennego. Jednak zawsze konieczne jest uzupełnienie go oświetleniem sztucznym, w którym źródła światła i strefy świetlne planuje się indywidualnie dla poszczególnych pomieszczeń. Aby oświetlenie poddasza było bezpieczne i energooszczędne na początku powinniśmy odnowić, a jeżeli to konieczne wymienić, istniejącą instalację elektryczną, oraz uzupełnić jej zasięg w miejscach, w których planujemy umiejscowić źródła świtała i włączniki. „Wybierając źródła światła powinniśmy kierować się zarówno ich trwałością, efektywnością energetyczną, jak i komfortem życia. Warto wiedzieć, że nowoczesne, wysokiej jakości lampy LED nie tylko zużywają niewiele energii i przez to nie obciążają tak bardzo instalacji elektrycznej, ale co ważniejsze dla naszego zdrowia, wytwarzają światło o przyjaznej dla człowieka ciepłobiałej barwie, która pomaga się zrelaksować i wyciszyć” – mówi inż. Andrzej Wiśniewski, ekspert firmy Osram. Ważne jest też, by lampy LED wyposażyć we właściwą, najlepiej jasną, oprawę, która nie będzie pochłaniała emitowanego światła. Co więcej, jeżeli nasze poddasze nie będzie podzielone na kilka pokoi, a pozostanie jedną, dużą, otwartą przestrzenią, istotne będzie nie tylko odpowiednie umiejscowienie źródeł światła sztucznego, ale również takie zaplanowanie włączników, które pozwoli nam sterować całym oświetleniem z kilku różnych miejsc na poddaszu.


Kolejne działania jakie będziemy realizować na poddaszu to budowa ścian działowych, dalsze rozprowadzanie instalacji, wykończenie ścian, skosów i sufitów, ułożenie posadzek. Gdy zakończymy te najcięższe prace budowlane pozostanie nam umeblowanie i wystrój wnętrza oraz zamieszkanie w nowej przestrzeni.

Źródło: Effectivepr

Bardzo modne obecnie wielkowymiarowe drzwi przesuwne pozwalają na uzyskanie efektu wizualnej lekkości i szeroki kontakt z naturą. Wiele osób obawia się jednak efektu przegrzewania pomieszczeń w okresie letnim i ich wychładzania w chłodniejszych miesiącach. Komfortową temperaturę wnętrza przez cały rok zapewnią energooszczędne drzwi podnośno-przesuwne ThermoSlide o współczynniku przenikania ciepła na poziomie pasywnym Uw≤0.8 W/m2K.

Estetyka współczesnego budownictwa mieszkalnego skłania się w kierunku zwiększania powierzchni przeszkleń okiennych i drzwiowych. Bardzo modnym rozwiązaniem stały się między innymi duże drzwi podnośno-przesuwne, które niwelują granice pomiędzy wnętrzem budynku a tarasem, balkonem lub ogrodem zimowym. Zastosowanie tego typu stolarki o niedostatecznej termoizolacyjności powoduje jednak, że latem pomieszczenia ulegają przegrzewaniu, a w chłodniejszych okresach – wychładzaniu. Nowoczesna konstrukcja drzwi ThermoSlide oraz odpowiednie pakiety szybowe zapewniają doskonałą ochronę przed przenikaniem temperatur do wnętrza. Pozwalają uzyskać przyjemny mikroklimat wnętrza oraz oszczędność kosztów ogrzewania i ewentualnej klimatyzacji.

Ochrona przed upałami
W słoneczne dni duże powierzchnie okienne i drzwiowe nagrzewają się, powodując efekt szklarni. Jednym ze sposobów ochrony wnętrza przed żarem słonecznym są osłony przeciwsłoneczne w postaci zadaszeń czy białych rolet zewnętrznych. Mimo tego ramy i szyby nadal nagrzewają się i wypromieniowują energię cieplną do wnętrza. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w drzwiach z serii ThermoSlide można cieszyć się jednocześnie dużą dawką światła dziennego, szerokim widokiem i komfortowym klimatem w pomieszczeniach. Ich konstrukcja została oparta na nowej generacji wielokomorowych profili z PVC-U klasy „A”, które w połączeniu ze skrzydłami o zwiększonej głębokości 82 mm i potrójnym systemem uszczelnień skutecznie zapobiegają przenikaniu energii, a także infiltracji powietrza z zewnątrz. Przy zastosowaniu dwukomorowego pakietu szybowego o współczynniku Ug=0,6 W/m2K drzwi osiągają rekordowo niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie pasywnym Uw≤0.8 W/m2K. Przy zastosowaniu odpowiedniego szklenia wysokoselektywnego zapewniają stabilny klimat wewnątrz pomieszczeń – nie tylko powstrzymują ucieczkę ciepła zimą, lecz również nie przepuszczają słonecznego promieniowania cieplnego do wnętrz latem. Drzwi posiadają ponadto potrójnie termoizolowany próg, który w chłodniejsze noce dodatkowo zapobiega powstawaniu „zimnego obszaru” w strefie przypodłogowej.

Komfortowe wyjście
Energooszczędne drzwi przesuwne ThermoSlide cechuje subtelny design, który doskonale wpisuje się w nowoczesną architekturę. Smukła konstrukcja drzwi i możliwość wstawiania bardzo dużych skrzydeł pozwalają na kreowanie przestrzennej architektury pełnej światła. W ramie o maksymalnych wymiarach do 6500 mm szerokości i 2800 mm wysokości można umieścić dwa lub trzy skrzydła. W zależności od indywidualnego projektu możliwe są różne kombinacje sekcji stałych i przesuwnych. Dzięki lekko i bezgłośnie działającemu systemowi przesuwnemu z uszczelkami ślizgowymi przesuwanie nawet dużych skrzydeł do 400 kg nie sprawia żadnych trudności. Płaski próg zgodny z architekturą bez barier zapewnia wygodne przechodzenie bez ryzyka potknięcia. Dzięki zastosowaniu sprawdzonego systemu okuć i solidnie wzmocnionych profili, drzwi ThermoSlide mogą być wykonywane w klasie antywłamaniowej RC2. Dostępne są wykonania w wersji zamykanej na klucz, z opcją otwierania i zamykania od strony pomieszczenia lub z obu stron.

Źródło: Schüco

To już drugi Ogród Wystawowy w Polsce. Zaaranżowany na terenie zakładu produkcyjnego w Libiążu otworzył swe podwoje 27 czerwca 2014 roku. Na ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni prezentowany jest niemal cały asortyment firmy Libet, jak również przekrój możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych, jakie dają kostki brukowe i płyty tarasowe.

Pierwszy Ogród Wystawowy został udostępniony do zwiedzania jesienią 2012 roku w Łodzi. Zaproponowana w nim forma ekspozycji produktów nawierzchniowych spotkała się z zainteresowaniem klientów, a wciąż napływające pozytywne opinie skłoniły firmę Libet do kolejnych tego typu inicjatyw. Od 27 czerwca br. na terenie zakładu produkcyjnego w Libiążu (woj. małopolskie) czynny jest drugi Ogród Wystawowy Libet Design. Ogród w Libiążu realizuje te same cele i zadania, jednak pomysł aranżacyjny jest zupełnie inny niż w przypadku łódzkiej wystawy. Tym razem pokazujemy przede wszystkim ogromne możliwości materiałów nawierzchniowych w tworzeniu małej architektury ogrodowej. Mniej jest tutaj powierzchni płaskich, za to wiele modułów i elementów przestrzennych.

Letnia kuchnia i piwniczka
Ogród Wystawowy w Libiążu obejmuje obszar 1,5 tys. mkw., z czego aż 1,2 tys. mkw. zajmują nawierzchnie brukowane i mała architektura. Na pozostałej powierzchni zasiana została soczyście zielona trawa, która w naturalny sposób komponuje się i podkreśla barwy oraz faktury kostek brukowych i płyt. Aranżacja ogrodu stanowi spójną całość, w której wszystkie elementy w efektowny i płynny sposób się przenikają. Osią kompozycyjną jest tzw. sucha rzeczka, której linię brzegową imitują elementy uzupełniające Completto – palisady i  stopnie Split w odcieniu pastello, a dno wypełniają otoczaki Patio. Rzeczka swobodnie wije się po ogrodzie, jakby mimochodem wyznaczając jego dwie strefy kolorystyczne: chłodną – nowoczesną, utrzymaną w szarych tonacjach, oraz ciepłą – rustykalną, w odcieniach beży i brązów. W strefie rustykalnej użyte zostały obijane kostki z linii Decco Antico, o postarzanej powierzchni i lekko chropowatej fakturze, oraz elementy splitowane – cegły i palisady Completto, które są nieregularnym, porowatym materiałem o fakturze kamienia łupanego. Zaprojektowane z nich nawierzchnie i elementy przestrzenne wpisują się trochę w klimat rozgrzanych południowym słońcem włoskich pejzaży, a trochę w nastrój powieści „Alicja w Krainie Czarów”. Wśród materiałów wykorzystanych w nowoczesnej części ogrodu, obok dobrze znanych już produktów z linii Libet Impressio, znalazły się tegoroczne nowości, m.in. płyty Maxima Trio oraz linia Libet Stampo, czyli formy z betonu architektonicznego, takie jak: kule, piłki golfowe, donice i sześciany, jak również materiały elewacyjne Fassade. Kostki brukowe świetnie nadają się do tworzenia różnorodnych, czasem nawet zaskakujących elementów małej architektury, ale również np. do okładania elewacji. Dobrze to widać właśnie w ogrodzie w Libiążu, gdzie zbudowaliśmy  naprawdę wiele niestandardowych modułów, które są atrakcyjne  wizualnie, użyteczne i niesamowicie praktyczne. Wrażenie robi np. liczba i wygląd siedzisk i ławeczek, stworzonych niekiedy w zaskakujących miejscach. Do tego różne układy stopni podwyższających teren, murki, mury i ogrodzenie z wejściem wykończonym łukiem, różnorodne formy kwietników itp.  Osobną kategorię stanowią tzw. letnie wnętrza, np. letnia kuchnia czy chłodna piwniczka, oraz profesjonalne stanowiska np. do grillowania. Również same brukowane nawierzchnie przyciągają uwagę i budzą żywe zainteresowanie. Efektowne, wymyślne wzory inspirowane fraktalami obok prostych układów, miksowanie formatów i zestawień kolorystycznych – to wszystko sprawia, że zwiedzanie ogrodu jest czystą przyjemnością i doświadczeniem estetycznym.

Kupowanie przez zwiedzanie
Ogrody Wystawowe Libet Design są niestandardową formą prezentacji materiałów nawierzchniowych producenta. Stwarzają one zupełnie inne warunki wizualnego odbioru produktów, niż gdy ogląda się je na kartkach katalogów, ulotek, w internecie czy nawet na ekspozytorach. Taka wystawa kostek brukowych i płyt tarasowych w naturalnych okolicznościach i oświetleniu daje klientowi rzeczywisty obraz jak będą one wyglądały np. w jego ogrodzie. Poza tym przyszły użytkownik można nie tylko zobaczyć efekt finalny, ale również przejść się po nim, sprawdzić sposób ułożenia, dotknąć. Może również w jednym miejscu porównać ze sobą kilka nawierzchni ułożonych z różnych kostek lub płyt. Prezentowane w ogrodzie wystawowym projekty nawierzchni i rozwiązania zaprojektowane przez profesjonalnych architektów krajobrazu, są doskonałym źródłem inspiracji i bodźcem do tworzenia i realizowania indywidualnych pomysłów. To z jednej strony gotowe propozycje, które można zaadoptować do własnych potrzeb, z drugiej podpowiedź i niemal instrukcja co jest modne, jakie zestawienia produktów dobrze komponują się z innymi, jak dobierać i miksować kolorystykę, co do siebie pasuje i wygląda atrakcyjnie. Dlatego w Ogrodach Wystawowych Libet Design każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i swojej posesji. Ogród wystawowy w Libiążu  jest również miejscem szkoleń dla partnerów oraz wykonawców współpracujących z firmą. Spotykają się tu i wymieniają zawodowe doświadczenia zarówno projektanci i wykonawcy, jak też klienci.

Źródło: Libet

Odkrywanie i komponowanie nowych smaków, krojenie, przyprawianie, pieczenie, próbowanie. Gotowanie to sztuka, ale także świetna zabawa, szczególnie gdy potem możemy cieszyć się przyrządzonymi daniami w gronie przyjaciół i rodziny.

Po każdym przyjęciu trzeba jednak posprzątać. Jak zrobić to szybko i skutecznie?

Magiczna Gąbka, która pojawiła się wśród nowości firmy, jak „gumka myszka” z łatwością wytrze wszelkie zabrudzenia powstałe podczas użytkowania urządzeń. Świetnie nadaje się także do czyszczenia ścian, podłóg, drzwi, glazury oraz ram okiennych.

Dzięki jej specjalnym właściwościom, ze zlewozmywaka fragranitowego łatwo usuniemy nawet metaliczne ślady garnków czy sztućców, a ze ścian ślady kredek, flamastrów, a nawet atramentu. Gąbka nie rysuje powierzchni, zapewnia oszczędność czasu i środków myjących.

Magiczna Gąbka Franke to również idealne rozwiązanie do regularnego czyszczenia zlewozmywaków ze stali szlachetnej, ceramiki oraz materiału Tectonite®.

Przy użyciu niewielkiej ilości wody z łatwością pozbędziemy się nawet najbardziej uporczywych nieczystości i plam, powstających podczas codziennego korzystania ze sprzętów kuchennych. Wystarczy tylko delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsce.

Źródło: Franke

Grzejnik łazienkowy musi spełnić kilka określonych funkcji. Podstawową jest odpowiednie ogrzanie pomieszczenia. Równie istotna pozostaje możliwość suszenia na nim ręczników oraz bielizny. Dla wielu inwestorów duże znaczenie mają również względy estetyczne i dobra prezencja urządzenia. Jak zatem wybrać idealny model, który sprosta wszystkim tym wymogom?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym bardzo często dochodzi do kondensacji pary wodnej. Korzystanie z wanny, prysznica czy umywalki powoduje, że powietrze staje się coraz bardziej wilgotne i skrapla się na ścianach, armaturze oraz grzejnikach. Nieodpowiednio zabezpieczone metalowe elementy, mogą zacząć korodować. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego wykonany jest grzejnik oraz czy pozostaje on odporny na rdzę. „Na rynku dostępne są grzejniki drabinkowe oraz panelowe. Oba te produkty wykonane są ze stali. Grzejniki panelowe dedykowane do łazienek muszą być galwanizowane. Warto zaznaczyć, że powłoki ochronne muszą być najwyższej jakości. Do zabezpieczenia stosowane są więc inne materiały niż te używane w grzejnikach przeznaczonych np. do pokoju. Niebagatelne znaczenie ma budowa grzejnika. Te tradycyjne, panelowe mają kompaktową konstrukcję, którą ciężko jest dokładnie zabezpieczyć we wszystkich miejscach. Szczególnie tyczy się to wnętrza grzejnika, do którego dostęp jest utrudniony. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na grzejniki drabinkowe wykonane ze stalowych rurek. Pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami są malowane lub lakierowane proszkowo, dzięki czemu są odporne na podwyższoną wilgotność. Istotną kwestią jest jednak jakość wykonania grzejników. Warto zetem zdecydować się na rozwiązanie renomowanego producenta, który udziela wieloletniej gwarancji.

Salony kąpielowe oraz łazienki są pomieszczeniami, w których powinna być utrzymywana temperatura na poziomie +25 st. C. Aby zapewnić przyjemny klimat podczas kąpieli musimy pamiętać, aby odpowiednio dopasować źródło ciepła. „Wybierając grzejnik łazienkowy ważne jest, aby jego wydajność była o 25% większa niż w przypadku rozwiązań stosowanych np. w sypialni. Zwróćmy zatem uwagę nie tylko na jego wymiary, ale przede wszystkim na moc. Warto pamiętać, że wielkość nie zawsze przekłada się na wydajność urządzenia. Odpowiednia temperatura jest także ważna w przypadku, gdy grzejnik służy nam jako suszarka do ręczników czy odzieży. Zbyt niska temperatura może powodować, że mokra bielizna nie będzie wysychać tylko tęchnąć, a w łazience utrzymywać się będzie nieprzyjemny zapach zawilgoconych przedmiotów.

Wielu inwestorów decyduje się na mieszany system ogrzewania do łazienki. Polega on na tradycyjnym grzejniku panelowym zasilanym z wodnego centralnego ogrzewania oraz grzejnika drabinkowego z grzałką elektryczną. „Rozwiązanie jest to o tyle wygodne, że w sezonie grzewczym głównym źródłem ciepła jest grzejnik panelowy. Grzejnik drabinkowy spełnia wówczas jedynie funkcję uzupełniającą lub też suszarki na odzież. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy warunki panujące na zewnątrz nie sprzyjają wysychaniu mokrych ręczników. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się także poza sezonem. Zdarza się, że w naszym klimacie późną wiosną czy wczesną jesienią temperatury gwałtownie spadają i kiedy grzejniki są jeszcze zimne, elektryczny grzejnik łazienkowy pozwoli nam uzyskać w tym pomieszczeniu przyjemny klimat. Jest to także ważne w przypadku, kiedy w domu jest małe dziecko lub osoby starsze. Możliwość dowolnego sterowania temperaturą w łazience daje pełen komfort korzystania z tego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że decyzję o montażu dwóch grzejników należy dobrze przemyśleć. Będzie potrzebne nie tylko miejsce na ścianie, ale także odpowiednie podłączenie do instalacji.”- dodaje Michał Gołaś.

Wybierając miejsce montażu grzejnika w łazience należy przede wszystkim wyeliminować umiejscowienie bezpośrednio przy prysznicu, wannie bądź umywalce. „Grzejnik łazienkowy nie powinien być narażony na bezpośredni kontakt z wodą. Częste korzystanie z umywalki czy wanny nie pozwoli wyeliminować stałego zawilgocenia grzejnika. Może to prowadzić do korozji, dlatego też zamontujmy grzejniki z dala od źródeł wody. Warto także umiejscowić grzejnik zwłaszcza ten drabinkowy bezpośrednio przy kontakcie tak, aby wyeliminować problem wiszących kabli.” – wyjaśnia ekspert.

Przy wyborze grzejnika łazienkowego inwestorzy kierują się nie tylko jego funkcjonalnością, ale także estetyką. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o oryginalnych kształtach i kolorach. „Standardowo grzejniki płytowe jak i te drabinkowe malowane są na biało. Coraz częściej projekt aranżacji łazienki zakłada montaż dekoracyjnego grzejnika w modnym kolorze. Ciekawym urozmaiceniem oferty rynkowej są produkty wyposażone w lustro, półki lub dodatkowe uchwyty na ręczniki. Dzięki temu grzejnik przestaje być jedynie źródłem ciepła, a staje się ważnym elementem wystroju łazienki. Warto jednak pamiętać, że bez względu na jego formę najważniejsze są odpowiednie parametry, które pozwolą na uzyskanie przyjemnego klimatu w domowym salonie kąpielowym czy łazience.” – podsumowuje ekspert.

Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż korzystanie z łazienki, w której panują iście arktyczne temperatury. Aby sytuacja ta nie zdarzyła się w naszym domu, podczas decyzji o zakupie grzejników weźmy pod uwagę wskazówki eksperta. Te praktyczne porady pozwolą nam wybrać funkcjonalne i sprawdzone rozwiązanie, które wprowadzi do naszego domu przyjemny klimat.

Źródło: CARADON POLSKA Sp. z o. o.

Firma przedstawia nowe, praktyczne podejście do prac ogrodowych w postaci głowicy roboczej MTSS11 do systemu Multievo™. Posiada ona dwa poręczne ostrza pozwalające najpierw przyciąć trawę lub żywopłot, a później fachowo i dokładnie wykończyć ich brzegi.

Sezon ogrodniczy trwa w najlepsze. Dla jednych oznacza to błogie leniuchowanie na leżaku, a dla innych okres pełen wyzwań. Osobom własnoręcznie dbającym o zieleń w ogrodzie proponuje się nowość – nożyce do trawy i żywopłotu podłączane do narzędzia wielofunkcyjnego Multiveo™.

Nowa, ogrodowa głowica Multievo™ MTSS11 to połączenie dwóch narzędzi w jednym – nożyc i przycinarki. Dzięki łatwo wymiennym ostrzom można nimi bez wysiłku przycinać niewielkie żywopłoty i krzaki oraz krawędzie trawników. Waga każdego z modułów nie przekracza 0,34 kg, a łączna waga głowicy z narzędziem Multievo™ to zaledwie 0,7 kg, co znacznie ułatwia zmagania z ogrodową zielenią. Nie będzie również potrzeby każdorazowego ładowania przed pracą, nowoczesna bateria utrzyma do 80% energii przez 90 dni przez okres nieużywania urządzenia. Głowica dostępna jest samodzielnie lub z jednostką napędową Multievo™ (MT18SSK).

Bezprzewodowa jednostka napędowa Multievo™ może być stosowana do różnego rodzaju prac w domu i ogrodzie. Posiada opatentowany system wymiany głowic, który umożliwia montaż końcówek niezbędnych do aktualnych potrzeb użytkownika. Multievo można używać do pielęgnacji zieleni, budowy altanki ogrodowej, złożenia drewnianej osłonki na donicę i wielu innych prac projektowych, takich jak: wiercenie, wkręcanie, cięcie, szlifowanie. Obecnie, oprócz nożyc, dostępnych jest jeszcze 9 innych końcówek do tego urządzenia: pilarka tarczowa, frezarka, kompresor (np. do napompowania kół roweru), wyrzynarka, szlifierka, zakrętarka udarowa, narzędzie oscylacyjne, głowica do wiercenia udarowego oraz pilarka szablowa.

Dane techniczne:

Masa

0,7 kg (sama głowica 0,34 kg)

Długość noży

Nożyce 15cm / Przycinarka 10 cm

Rozstaw noży

Nożyce 8mm / Przycinarka 23mm

Osłona noży

Miękki futerał

Gwarancja

24 m-ce

 Źródło: Black+Decker

W jaki sposób nadać aranżacji olśniewający styl? Jak wyróżnić wnętrze i stworzyć w nim klimat, który pozwoli poczuć się nam i naszym gościom zupełnie wyjątkowo? Ścienne efekty dekoracyjne, wykonane z użyciem produktów z serii Be Special Decor oraz Taika, ożywią stylizację i sprawią, że stanie się ona jedyna w swoim rodzaju.

Więcej…