Sypialnia jest bardzo ważnym miejscem w domu. To pomieszczenie, w którym odpoczywamy i śpimy, nabierając sił na następny dzień. Dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę, by zapewnić w niej właściwą temperaturę, poziom nawilżenia powietrza oraz wentylację. Aby sypialnia stała się przestrzenią komfortową i sprzyjającą relaksowi należy również zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. Pomogą nam w tym grzejniki dekoracyjne, które odznaczają się wyjątkową estetyką wykonania. 

Miejsce grzejnika w sypialni?

Urządzenie grzewcze powinno być zamontowane, w miejscu, gdzie występują największe straty ciepła. Z tego względu, tak jak w reszcie domu, montuje się je zazwyczaj pod oknami. W ten sposób zapewniona zostaje optymalna cyrkulacja powietrza: oddawane przez urządzenie ciepło przemieszcza się ku górze, a następnie miesza się z chłodem napływającym z okna, by w efekcie równomiernie rozejść się po całym pomieszczeniu. – Często popełnianym błędem jest zastawianie grzejników ciężkimi meblami. Hamuje to swobodny ruch powietrza, a tym samym ogranicza efektywność grzewczą. Najlepiej więc tak zaaranżować wnętrze, by kaloryfer znajdował się jak najdalej od łóżka. Głównie, aby zapewnić właściwą przestrzeń do pracy urządzenia, ale także, dlatego że jego zbytnia bliskość negatywnie wpływa na nasze samopoczucie wyjaśnia Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego w Europie.

Jaka powinna być temperatura w sypialni?

W miejscu, w którym śpimy powinna być wyregulowana właściwa temperatura. Należy ją ustawić o ok. 2°C niżej niż w pozostałych pomieszczeniach domu.

W trakcie dnia, kiedy przebywamy w pracy lub innych częściach domu – kuchni czy salonie, możemy także obniżać temperaturę w sypialni. Warto również zwrócić uwagę, że ustawienia innej temperatury wymaga sypialnia rodziców, a innej pokój dziecka, w którym maluch nie tylko śpi, ale także bawi się, uczy i spędza czas z kolegami – tłumaczy Jerzy Stosiek.

Kiedy decydujemy się na zakup kaloryfera, wybierzmy taki, który będzie wyposażony w termostat, pozwalający na regulację i zmianę parametrów jego pracy. Taka dogodność pozwala na dopasowanie pracy urządzenia do potrzeb i upodobań domowników. Okazuje się, że nawet obniżenie temperatury o 1°C, pozwoli na ograniczenie zużycia energii, nawet o 5%.

Właściwa wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach to 40-50%. Taki poziom jest korzystny zarówno dla organizmu człowieka, jak i dla mebli, podłóg, książek itd. Również w sypialni należy zadbać o jej właściwy poziom, by zapewnić komfort snu. Jednym z prostych i skutecznych sposobów jest zawieszenie pojemników z wodą przy grzejniku.

Natomiast odradzam kładzenie mokrych ręczników na kaloryferach w sypialni, ponieważ blokują oddawanie ciepła i przyczyniają się do strat energii – dodaje Jerzy Stosiek.

Podkreśl walory wnętrza

W przestrzeni przeznaczonej do spania ważny jest klimat, dlatego jej aranżacja musi być starannie przemyślana. Całość wystroju powinna sprzyjać relaksowi i odpoczynkowi, dlatego w tego typu wnętrzach unika się krzykliwych kolorów na rzecz stonowanych i spokojnych barw. – Również grzejnikiem można podkreślić charakter sypialni. Oczywiście pod warunkiem, że jest on umiejętnie dobranym i dobrze zaprojektowanym modelem. Dużym zainteresowaniem cieszy się Zehnder Excelsior – klasycznie elegancki grzejnik z naszej oferty, który daje możliwość realizacji najróżniejszych koncepcji wystroju wnętrza. Zarówno w wersji naściennej, jak i wolnostojącej jego płaskie profile i filigranowa konstrukcja sprawiają, że delikatnie oddziałuje na pomieszczenie, w którym pełni swą funkcję – mówi Jerzy Stosiek.